Česko-Německý Silvestr v Praze - 2012/2013

04.01.2017 07:31

Mezi 28. prosincem 2012 a 1. lednem 2013 se konal další ročník jedné z tradičních akcí Junge Aktion der Ackermanngemeinde a tentokrát i Spirály – Česko-Německý Silvetr. Kde? V matičce Praze! Zde jsme byli ubytováni v útulném a špičkově zařízeném Centru Mariapoli; mimochodem mnozí dlouholetí členové se nechali slyšet, že to bylo nejhezčí ubytování, které Junge Aktion kdy měla.

Jednalo se, jak jinak, o mimořádně zdařilou akci. Tématem letošního silvestrovského setkání byla „svoboda“. Už v den příjezdu se účastníci vydali v malých skupinkách do labyrintu Starého Města putovat po stopách Václava Havla, člověka, který doslova zosobňuje slovo „svoboda“ pro mnoho lidí v České republice i v zahraničí. Do programu setkání bylo také zařazeno celkem šest tematických přednášek vztahujících se k fenoménu svobody z mnoha různých úhlů pohledu. Ale to zdaleka nebylo všechno. Nezapomenutelným a hlubokým zážitkem byla pro všechny beze sporu prohlídka malé pevnosti v Terezíně, doprovázená navíc odborným výkladem. Účastníci měli také příležitost vybrat si mezi zhlédnutím představení v Národním divadle, putováním po stopách pražských německy píšících literárních autorů či prohlídkou pražského židovského města.

Součástí setkání byly rovněž mše svaté, jak bývá u JA dobrým zvykem. Mše se konaly na netradičních místech. První sloužil Otec Josef Hurt, duchovní rádce Spirály, přímo v Terezíně, kam za námi přijel. Mši předcházela jeho velice zajímavá přednáška, zamýšlející se nad mírou svobody v dnešním světě a především v dnešní katolické církvi. Druhá mše byla slavena 31. prosince v Centru Mariapoli, a to konkrétně ve velkém sále, kde o pár hodin později vypukla naše silvestrovská veselice. Tuto mši sloužil vzácný host kardinál Miloslav Vlk a účastnily se jí spolu s námi i sestřičky, které o nás v Mariapoli po celou dobu našeho pobytu pečovaly.

Závěrečný silvestrovský ples a párty neměly chybu. Muzika se po celou dobu nezastavila, nechybělo odpalování rachejtlí po půlnoci a ti nejvytrvalejší šli nakonec spát až kolem páté hodiny ráno.

A tak nám sice rychle, ale zato moc a moc příjemně uplynuly čtyři společně strávené dny, které si budeme beze sporu dlouho pamatovat. A už aby byly Velikonoce.:)

napsal Lukáš Dulíček

Více zde: http://www.ackermann-gemeinde.cz/spirala-sag/z-nasich-akci/