Den otevřených dveří na Německém velvyslanectví v Praze

13.06.2014 07:57

Každé dva roky se otevírá Lobkovický palác, kde sídlí velvyslanectví Spolkové republiky Německo, veřejnosti. Letos se tak stalo ve čtvrtek 12. června. Svou prezentaci mezi mnoho německými a českými organizacemi mělo v palácové zahradě Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG). Bohatý program pro veřejnost se odehrával i v sídle velvyslanectví, kde se konaly diskuse, přednášky a prezentace na mnohá témata z česko-německých vztahů. Příjemný slunný den přilákal téměř 3800 návštěvníků z Prahy, Česka, Německa i dalších zemí. Dopoledne ambasádu zaplnily především základní a střední školy, odpoledne široká veřejnost.
Pro SAG i Spirálu SAG byla prezentace úspěšná, zájem návštěvníků byl především o programy pro děti a mládež (dětský tábor Plasto Fantasto). Učitelé se zajímali o německé pamětní s kořeny v Česku i možnosti spolupráce. Zájem byl i o česko-německé publikace, které vydává sesterská Ackermann-Gemeinde. Zejména tři sborníky z konferencí pořádaných v Pasově (Patroni Evropy) byly poptávaným studijním materiálem, a pro nás důkazem o důležitosti naší činnosti.
Letošní den otevřených dveří měl i další rozměr. V srpnu tomu již bude 25 let, kdy se tehdejší západoněmecké velvyslanectví se svou zahradou stalo útočištěm a cestou ke svobodě pro mnoho tisíc občanů NDR. Praha, ač tehdy ještě plně v objetí KSČ, se tak stala symbolem pádu totalitních režimů ve střední Evropě a počátkem cesty ke sjednocení Německa.