Díky Smíření 2016 se vysídlení vrátili do svého rodiště

07.11.2016 16:07

O víkendu proběhl Koncert smíření v kostele sv. Antonína na Praze 7, na který přijelo téměř devět desítek pamětníků poválečného vysídlení a jejich rodinných příslušníků, někteří z nich dokonce pocházeli přímo z Prahy 7. Koncert pro ně zorganizovalo několik mladých lidí spolu s organizacemi Sdružení Ackermann-Gemeinde a Antikomplex v rámci projektu Smíření 2016, který se dále skládal z diskuze a výstavy Pod jednou střechou, jež je nyní k vidění v Národní technické knihovně.

Praha, 7. 11. 2016:
Reakce pamětníků na celou akci byly veskrze pozitivní. „Do Prahy jsem přijel se svým vnukem a byli jsme nadšeni celou akcí. Bylo to krásné setkání, obzvlášt Koncert smíření s výbornými projevy starosty Prahy 7 Jana Čižinského a ministra kultury Daniela Hermana. Obzvláště se mě ale dotkla skladba mladé skladatelky Elišky Cílkové,“ říká jeden z pamětníků, takřka devadesátiletý Erich Kraus z Drážďan.

Příběh pana Krause ukazuje i výstava Pod jednou střechou, která představuje sedm německých a sedm českých rodin, které spojuje jeden dům a kteří se pod jeho střechou setkávají, naslouchají si, tvoří, pláčou a zasazují se pro okolí (jedni v něm žili před válkou, druzí v něm žijí nyní).

Kromě skladby Velké putování vznikl pro pamětníky ještě jeden umělecký počin – výtvarná instalace akademické sochařky Josefíny Jonášové, která byla zavěšena v kostele sv. Antonína. Tato instalace představovala holubici jako symbol smíření, jejíž křídla jsou tvořena z kufrů.

Organizátoři uhradili pamětníkům ubytování a stravu, na tyto náklady jim přispělo i více než sto dárců ve veřejné sbírce. „Jsem ráda, že jsme mohli díky této sbírce pamětníkům ukázat, že už je v Česku mnoho lidí, kteří se o tuto kapitolu našich dějin zajímají a kterým nejsou vztahy s našimi dřívějšími krajany lhostejné,“ říká jedna z iniciátorek projektu Vlaďka Vojtíšková.

Ministr Herman ve svém projevu k zaplněnému kostelu sv. Antonína řekl: „Letos je tomu právě 70 let, kdy bylo ukončeno masové vyhánění sudetských Němců z území tehdejšího Československa. Ony hrůzné činy byly budovány na fikci kolektivní viny na základě etnického původu. Jedině tak mohly být statisíce lidí zbaveny občanských a lidských práv, majetku, cti a v mnohých případech i života. Jsem ale přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň z části uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí. Tedy pojetí člověka jako bytosti, která byla stvořena k tomu, aby s druhými budovala vztahy vzájemné úcty a důvěry.“

Výstava Pod jednou střechou a výtvarná instalace budou putovní. Některé příběhy z výstavy zazněly i v pořadu Příběhy 20. století na Českém rozhlase Plus, který je mediálním partnerem projektu Smíření 2016.

Kontakty pro média:
Vlaďka Vojtíšková, Hana Špirková: smireni2016@gmail.com