Jarní setkání Spirály na Bílé Hoře (březen 2017)

27.03.2017 10:54

O víkendu 11.-12. března proběhlo znovu v Praze na Bílé hoře setkání našeho (!) společenství Spirála.  Tématem byla pokora v mezináboženském dialogu.

Pro mě osobně to byla premiéra, před touto akcí jsem neměl o Sdružení Ackermann-Gemeinde nejmenší tušení. O akci jsem se dozvěděl od kamarádky Kristýny Kopřivové.  Zároveň v této době mi Kíka oznámila, že jaksi nejede a že tam asi nebudu nikoho znát a že na to budu sám. Nevycouval jsem.

Neoficiální začátek celé akce byl v pátek večer, v jedné hospůdce v centru města.  Zasedli jsme ke kulatému stolu a byla zde skvělá možnost poznat organizátory a další účastníky, všichni byli velice milí. Uznal jsem tedy, že bych víkend mohl zvládnout i bez Kíky.

Dalším z dobrodružných okamžiků bylo hledání našeho ubytování. V Praze jsem byl autem a bez GPS a dostal jsem se do určité spletité sítě jednosměrek, ze které nebylo úniku.

V sobotu ráno jsme však dorazili na Bílou horu už bez problémů. Nastal onen velký okamžik, kdy jsem se zaregistroval a oficiálně jsem se stal řádným členem Spirály - na což jsem pochopitelně velmi hrdý. Dal jsem si na to kafe a čekal na ostatní.

Když ostatní dorazili, nastal první bod programu, což byla procházka stezkou pokory, kde jsme všichni mohli obdivovat texty a básně o pokoře.

V prvním bloku přednášek proběhlo povídání o pokoře z toho křesťanského pohledu, ať už katolického či pravoslavného, oba přednášející, Mgr. Michal Prívara i  doc. ThDr. Václav Ježek, Ph.D nám dodali spoustu dobrých podnětů k přemýšlení.

Byla trochu škoda, že nejvíc lákavá přednáška  -  o pokoře v Islámu, odpadla, nicméně pauzu jsme mohli využít k občerstvení, které bylo na stole po celý čas, a ke společenské konverzaci. Nebo také k odpočinku, přeci jenom myšlenky z předchozích přednášek daly zabrat.

O to víc jsme si (v plné síle) užili workshop od Péti, která měla skvěle připravenou přednášku o pokoře v umění, po které každý z účastníků obdržel černou, hnědou a zelenou pastelku (žádná žlutá nebo oranžová) a měl se pokusit sám něco vytvořit. No, posuďte sami:

Po těchto skvělých výkonech nás v rámci oddychu čekala Taizé modlitba, která se podařila i bez kytary. A také společná večeře, kde jsme se podělili o myšlenky z přednášek anebo všelijak jinak konverzovali. Třeba o tom, proč někteří nejedí maso a tak.

Poté jsme se vrátili do kláštera benediktinek. Byl to velice přínosný večer, dozvěděl jsem se např. jak se řeknou hovorově německy peníze anebo kam přesně jít hledat pěkné holky, až příště navštívím Drážďany.

Další den – neděle, už byl o poznání klidnější. Zašli jsme si na mši do nedalekého břevnovského kláštera  a poté následovala přednáška o pokoře v judaismu. Zde jsme přemýšleli nad mírně povznesenými a humornými příběhy, ale také nad myšlenkami velkých myslitelů.

No a tím to taky pomalu končilo, uteklo to bohužel velice rychle. Následoval znovu společný oběd a poté diskuze, co se nám líbilo nebo nelíbilo, co bychom rádi do příště změnili….., ale zas tolik podnětů ke zlepšení nebylo.

Akce byla prostě super! Velký dík organizátorům a všem zúčastněným za příjemný víkend a společenství. Jako hrdý člen Spirály SAG rád přijedu na další akci znovu!

Cyril Ponížil