Jak se vyznat v době informační? 

03.12.2020

Téma: DOBA POST-FAKTICKÁ ANEB ČEMU (JEŠTĚ) VĚŘIT?

Ve středu 2. prosince 2020 se v rámci cyklu "Online společně" uskutečnila již čtvrtá online debata, tentokrát na téma "Doba post-faktická aneb čemu (ještě) věřit".

Naše pozvání přijal Vojtěch Bruk, absolvent politologie a bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a spoluzakladatel projektu Zvolsi.info, jehož cílem je šířit osvětu ohledně mediální gramotnosti a kritického myšlení.

V rámci tohoto projektu vznikla mimo jiné mediální příručka Surfařův průvodce po internetu, což je "jednoduchý návod, jak se ve světě médií nenechat vodit za nos a nevěřit koninám."

Spolu s dalšími členy týmu Vojtěch Bruk v roce 2017 obdržel cenu Gratias Tibi, kterou uděluje Člověk v tísni za občanskou aktivitu mladých lidí, jež pozitivně ovlivňují život ve společnosti.

V  roce 2018 také získali Cenu rektora Masarykovy Univerzity za přínos občanské společnosti.

Je spoluautorem Nejlepší knihy o fake news (2018).

Vojtěch Bruk nám prozradil, jak se lépe vyznat v  obrovské záplavě informací, která se na nás neustále valí ze všech stran a jak poznat, zda se jedná o ověřená fakta nebo o dezinformace, které se s námi snaží manipulovat.

Svou přednášku Vojtěch Bruk zahájil krátkým videem "Hadi mají nohy", které ukazuje, jak snadno nepravdivé informace vznikají a jak rychle se mohou šířit dál.

"Dezinformace tu vždycky byly a vždycky budou, obranou je vzdělávání, zvyšování mediální gramotnosti a posilování kritického myšlení." Právě o to spolek Zvolsi.info usiluje. Ve své práci se řídí mottem "Ukažte člověku manipulaci a vzděláte ho na den. Naučte ho manipulace odhalovat a vzděláte ho na celý život."

Během poutavé přednášky jsme se dozvěděli, co se skrývá pod pojmy Hoax, Fake News či konspirační teorie a poté velká část večera patřila dezinformacím, které se v současné době šíří po celém světě v souvislosti s pandemií koronaviru.

Vojtěch Bruk mimo jiné uvedl: "Když budeme rozdávat letáky o tom, že vakcína je v pořádku teprve v okamžiku, kdy už lidé jdou na očkování, tak už je na to pozdě."

Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých tipů a užitečných zdrojů, ze kterých je možné čerpat informace či materiály do výuky, ať už je to Atlas konspirací, web Čeští elfové, učitelská platforma Svět médií nebo třeba publikace Dezinformační dezinfekce, která vznikla v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.

Kromě toho nám Vojtěch Bruk doporučil také tři filmy, které stojí za to shlédnout: Za horizontem, Velký hack a Sociální dilema.

Děkujeme Hanns-Seidel-Stiftung za finanční podporu a hostům za účast. 
Příští setkání na téma "Bílá Hora 400" proběhne ve středu 9. prosince. 

V druhé části večera jsme hovořili například o sociálních bublinách a o algoritmech na sociálních sítích, o tom, zda existuje rozdíl mezi starší a mladší generací a zda je starší generace náchylnější k manipulaci nebo o tom, jaké nebezpečí mohou v budoucnu představovat tzv. deepfake videa.

Během diskuze také zaznělo, že při vyvracení názorů je potřeba používat teorii vstřícnosti, nepřistupovat k člověku, s nímž se neshodneme, z pozice síly, ale projevit pochopení a vždy se snažit poskytnout alternativu.

Na závěr Vojtěch Bruk zdůraznil, že je zapotřebí kvalitní vedení a dobrá strategická komunikace státu a zároveň důvěra obyvatelstva a fungující mediální výchova. Pokud se neziskový sektor snaží v této oblasti něco dělat, ale jde přitom proti komunikaci státu, tak je to pouze "chytání vody v cedníku".

Děkujeme Hanns-Seidel-Stiftung za finanční podporu a hostům za účast. 
Příští setkání na téma "Bílá Hora 400" proběhne ve středu 9. prosince.