Jaký byl On-Arrival Training?

On-Arrival Training 2020

Poprvé v historii se pro naše letošní ESC/EVS dobrovolníky konal popříjezdový seminář v online podobě.  Nepříjemnou situací, kterou s sebou pandemie COVID-19 nese, se ale nenechali odradit - vlastně se i tak docela těšili, co na ně pořadatelé a lektoři vymysleli.

Napříč všemi obtížemi, kterým tým On-Arrival semináře čelil, je možné jeho uskutečnění i v online či omezených podmínkách považovat za úspěch. 

A jak to vlastně vypadalo? Každé ráno jsme zahájili ranním kolečkem, tzv. "Online-Fitness", účast na něm byla dobrovolná. Pak už nás čekal hlavní program. Bylo toho plno, co jsme se za pár dní stihli naučit, všechny je vypsat by bylo náročné - ale i přesto bych rád několik z nich zmínil. Například jsme se dozvěděli o právech a povinnostech, které jako ESC-dobrovolníci máme, co smíme a nesmíme, jak je to s kapesným ad. Také o kulturních odlišnostech jsme se dozvěděli: např. jak vysoké dýško se v Česku dává číšníkům v restauracích, jak se člověk chová ve vlaku nebo v tramvaji (a proč tomu tak je) nebo jak to, že na přechodu pro chodce vám (málokdy) lidi zastaví. 

Často jsme byli rozděleni do menších skupinách (přes Zoom) o 3-5 účastnících, což naši diskuzi velmi ulehčilo a navodilo příjemnou atmosféru. I přes omezené možnosti "online" světa jsme tak měli příležitost poznat i ostatní dobrovolníky a dobrovolnice a spřátelit se. Také o specifikách koronové situace jsme se dozvěděli leccos nového, např. jak může člověk i v době plné omezení navázat nové kontakty, nebo kde existuje potenciál pro rozvoj společenských vztahů, koníčků ad. Také večery jsme vyplnili společným programem, např. jsme se dívali společně na film, nebo se dozvěděli o tom, jaká místa v Česku rozhodně stojí za to navštívit. Nechyběly ani tipy na to, co se v ČR nutně musí zažít.

Když to shrneme, byly to moc příjemné dny. Snad mohu mluvit i za ostatní, když řeknu, že se všichni velice těšíme na Mid-Term Training, který nás čeká za půl roku. Všichni dobrovolníci i organizátoři doufají, že to tentokrát bude "live" setkání a budeme se moct poznat osobně. (Robin Stengel)