Silvestrovské online setkání 2020

Letos se vůbec poprvé událo naše silvestrovské setkání v digitální podobě! Ve dnech 28., 29. a 30. prosince se vždy v odpoledních hodinách sešla asi dvacítka účastníků, aby si užila zajímavý program a trochu vánoční pohody a pospolitosti. Závěrem roku, 31. prosince, se k tomu přidal ještě silvestrovský dobročinný běh.

28. prosince jsme zapnuli platformu Discord , abychom zahájili silvestrovské setkání 2020. První program byl o tom, co je to tradice? Úkolem Julie & Marušky bylo toto téma zprostředkovat účastníkům tak, aby si po workshopu byli schopní udělat vlastní obrázek. Musím říct, že i mě se pár pojmů díky tomu ujasnilo. 

Další den byla řeč o nářečí a krojích. Christoph hovořil s velkým nasazením o tom, co dialekt vlastně je, jaké společné rysy různá nářečí mají, co je naopak odlišuje, jak se tvoří a jestli je nebezpečí, že z našeho každodenního života jednou úplně vymizí. Člověk si uvědomil, jak naše řeč spoluutváří i naši identitu a kdo (a odkud) jsme. Poté se slova ujala Hanka & Zdenka, které představily svoje rodné regiony a kroje, které se tam nosí (video a také ukázkou oděvu přímo "live"). I to je důležitou součástí kultury a tradice, která se předává z generace na generaci.

30. prosince se konala virtuální městská tour, což znamenalo, že si každý účastník, který chtěl, připravil několik fotografií s motivem svého města a pověděl o zajímavostech, které stojí za shlédnutí. A tak jsme se aspoň virtuálně mohli podívat do několika měst v Německu, Česku i na Slovensku, která by nám kvůli nemožnosti cestovat zůstala skryta. 

Každý večer bylo možné se po skončení oficiálního programu setkat i v "čajovně", zvláštním kanále na Discordu, kde se povídalo do vyčerpání. 

31. prosince se uskutečnil ještě benefiční silvestrovský běh, během kterého si každý sám našel svého podporovatele a od něho získal za každý uběhnutý kilometr finanční odměnu. Zapojili se současní i bývalí JA-leři a vybralo se celkem asi 4900€! Které pomohou teplickým Salesiánům.

I přesto, že pořádat silvestrovské setkání online zní docela bláznivě, nakonec můžeme říct, že se povedlo! Jestli se někdy zopakuje, zatím nevíme, ale už se všichni těšíme na to, až se budeme moct setkat znovu mimo počítačové obrazovky...