Naši Němci

Účastníci naší Česko-německé konference 2022 jsou zváni na komentovanou prohlídku výstavy Naši Němci od Collegia Bohemica.

Několik let probíhala náročná příprava a realizace rozsáhlé stálé expozice Naši Němci. Nyní si můžete projít dvě patra výstavy, 22 místností na 1600 metrech čtverečních s více než 500 exponáty. Projdete se dějinami německy mluvících obyvatel českých zemí od raného středověku až po dramatické 20. století.

A na co se můžete těšit? Uvidíte například barokní sochy Jana Nepomuckého zapůjčené z Národní galerie, lyže Emmericha Ratha, slavného německého sportovce, který se pokoušel zachránit Bohumila Hanče, nebo osobní předměty parašutisty Jaroslava Švarce, který se podílel na útoku na Reinharda Heydricha a padl v kostele v Resslově ulici. Součástí výstavy je také bunda atomové fyzičky Lilly Hornig, rodačky z Ústí nad Labem, která se podílela na vývoji atomové bomby, nebo kopie seznamu zachránce Židů Oskara Schindlera. Některé exponáty možná návštěvníky překvapí, jako třeba obal legendární desky Beatles Yellow Submarine nebo knihy ochránkyně africké přírody Joy Adamsonové.

"Návštěvník výstavy uvidí nejen klasické muzejní exponáty, ale bude se moci přenést i do několika historických prostředí. Nahlédne do repliky biedermeierovského salonu, může se připojit k baroknímu procesí k Janu Nepomuckému, projít secesním hotelem v Liberci nebo zhlédnout rodinné video ve funkcionalistické vile v Brně. Vyslechne si také autentickou hádku v Českém zemském sněmu nebo rozhovor čtyř "štamgastů" v německé hospodě v Lokti nad Ohří. V závěru si bude moci přisednout do pražské kavárny, kde právě hovoří spisovatelé Max Brod, Karel Čapek a Ferdinand Peroutka," říká ředitel Collegia Bohemica Petr Koura.

Expozice, která se připravovala celkem téměř deset let, je moderní a interaktivní. Klasické "prosím, nedotýkejte se vystavených exponátů", zde zcela neplatí - naopak, čím aktivnější budete, tím více toho může objevit.