Čestná cena Stavitel mostů 2018 pro Daniela Hermana

27.03.2018 11:21

Čestná cena Stavitel mostů 2018 pro Daniela Hermana

Dne 19.3.2018 obdržel předseda Sdružení Ackermann-Gemeinde, Daniel Herman cenu Stavitel mostů v Bavaria Bohemia v Schönsee. V doprovodné publikaci je uvedeno: „Za jeho angažovanost v procesu česko-německého smíření, za jeho zásluhy v oblasti spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem a jeho vášnivé hájení demokratických hodnot jako základu pokojného soužití v Evropě“. Předávající paní Kristýna Larischová, generální konzulka České republiky v Mnichově se osobně vyádřila takto:

"Čestné ocenění pro bývalého ministra kultury p. Daniela Hermana cenou Stavitel mostů – přiznám se – není pro mě velkým překvapením. Daniela Hermana znám dlouhá léta - v kontextu česko-německých vztahů jsme oba tak trochu veteráni – poprvé jsme se seznámili díky aktivitě Pavla Tigrida, když pořádal na Pražském hradě pravidelné schůzky osobností z nejrůznějších oblastí českého společenského života, které se spolu zamýšlely nad budoucí podobou česko-německého diskusního fóra.

Pak následovalo naše společné členství v ranné Radě diskusního fóra – to bylo na přelomu tisíciletí a dále jsme se potkávali při nejrůznějších česko-německých příležitostech. Je nesmírně cenné, že Daniel Herman i poté, co se stal politikem a leckterá smířlivá gesta mu mohla vnitropoliticky uškodit, neuhnul ze svého snažení o jasný a čitelný postoj k česko-německému usmíření. Za to mu patří dík jako politikovi a také zcela jistě i elementární obdiv jako ke člověku.

Daniel Herman působí v Radě diskusního fóra dodnes a podílí se na práci jedné z jeho pracovních skupin. Jeho osobnost je důkazem toho, že když přicházíte k druhému se srdcem na dlani a s otevřenou myslí, můžete si dovolit oslovit i těžká témata, traumata minulosti a křivdy. Jde často o křivdy, které se už sice nepodaří napravit, ale právě proto je důležité o nich vědět pravdu.

Daniel Herman často a rád sám používá příměr mostu ve spojení s kulturou, jejíž resort tak úspěšně v poslední vládě vedl. Daniel Herman je ztělesněním Středoevropana – intelektuála s mnohačetnou identitou typickou pro složité 20. století. A je také jedním z mála českých politiků, který kromě angličtiny a dalších jazyků ovládá na vynikající úrovni také němčinu – tuto lingua franca střední Evropy! Takových, jako je on, máme u nás pohříchu málo.

Mosty přes příkopy minulosti mají být dobře ukotvené a stabilní, aby po nich s jistotou a bez obav mohli kráčet potomci našich současných generací. Daniel Herman si čestné ocenění Stavitel mostů bez pochyby zaslouží a já se spolu s Vámi přítomnými již těším na to, až mu budu moci k tomu ocenění pogratulovat."

I my se se ke gratulaci připojujeme

Eva Engelhardt

Více: 

https://www.youtube.com/watch?v=oLp1ablVPCE

https://bbkult.net/redaktion/details/15212137856067.html