Výzva pro studenty k Evropské soutěži o nejlepší esej 2014

06.01.2014 15:39

Tisková zpráva

17. prosince 2013

"Co vypovídá zacházení s menšinami o stavu naší demokracie?"
Výzva pro studenty k Evropské soutěži o nejlepší esej 2014 BRUSEL. "Co vypovídá zacházení s menšinami o stavu naší demokracie?" - s touto otázkou začíná 4. Evropská soutěž o nejlepší esej, vyhlášena německým europoslancem CSU Martinem Kastlerem a jeho českým kolegou Dr. Liborem Roučkem, europoslancem ČSSD. 

"Zacházení s menšinami je prubířským kamenem naší demokracie. Z tohoto důvodu se nesmí stát, že se menšiny stanou terčem populistických projevů. Touto soutěží chceme stimulovat k reflexi o možnostech, jak lze ve společnosti a v politice se vzájemným respektem diskutovat a odstraňovat sociální problémy a existující obavy," vysvětluje Kastler, předseda česko-německé katolické Ackermann-Gemeinde. 
Porota pod vedením obou iniciátorů vybere vítěze ze zaslaných prací. "Vítězové této soutěže budou mít možnost představit své práce na XXIII. Brněnském sympoziu v polovině dubna příštího roku. Touto akcí se posílí role důležitého think-tanku v evropském dialogu mezi Čechy a Němci", což považuje Kastler za velkou motivaci pro účastníky soutěže. "V Evropě žije na relativně malém prostoru mnoho národů a etnických skupin. Pro naše mírové soužití je proto nutná vzájemná tolerance a vzájemný respekt, a to hlavně menšin. Kdykoli byly v minulosti tyto principy pošlapány, došlo k tragickým válkám, vyhlazování a vyhánění," vysvětluje Dr. Rouček. 
Europoslanci udělí vítězi cenu 500 €. Druhému a třetímu místu darují 300€ a 200€. Eseje mohou být přihlášeny v češtině, němčině a slovenštině. Mají mít rozsah 1-3 stránky (DIN A4). Obzvláště vítané jsou příspěvky v opačném jazyce. Pořadí v soutěži určí porota složená z představitelů českých a německých institucí pod vedením europoslanců Martina Kastlera a Dr. Libora Roučka. Oceněné práce se plánují zveřejnit.


Příspěvky do soutěže (spolu s údaji o jménu, adrese, emailu, věku, univerzitě, studijním oboru a telefonního čísla) mají být zasílány e-mailem na martin.kastler@europarl.europa.eu do 28. února 2014. Soutěže se mohou zúčastnit Studenti středních a vysokých škol z Německa, České republiky, Rakouska a Slovenska.