PROJEKT SMÍŘENÍ 2016 

 
Příběhy 20. století (Český rozhlas Plus) - Pod jednou střechou. Češi, Němci a jejich domy
 
Tisková zpráva - Mladí zvou do Prahy pamětníky poválečného odsunu12.9., ke stažení zde.  
 
V rámci Smíření 2016 jsme spolu se spolkem Antikomplex připravili sérii aktivit, jež vyvrcholí v listopadu 2016 trojicí uměleckých akcí – „Koncertem smíření“ pro české a německé pamětníky, který doprovodí umělecká instalace a česko-německá výstava nazvaná „Pod jednou střechou“.

Rok 2015 byl tzv. rokem smíření. Uskutečnilo se množství akcí, které se snažily o narovnání česko-německých vztahů, a to zejména připomenutím a „odžitím“ těch temných událostí společné minulosti. Rádi bychom na tyto aktivity navázali a současně nasměrovali česko-německý dialog více do současnosti. V rámci několika provázaných aktivit, které jsme nazvali Smíření 2016, chceme poukázat na úspěšné příběhy česko-německé spolupráce – na situace, kde minulost lidi propojila a ne rozdělila a společně se zamyslet, jak může naše soužití a sousedství vypadat i v budoucnu.

Koncert a instalace mají za cíl přivést návštěvníky k reflexi minulosti. Výstava pak představí pozitivní příklady česko-německé spolupráce, spřátelené rodiny, které spojuje jeden dům nebo zájem o region, kde mají obě strany kořeny. Výstava bude slavnostně otevřena během konání koncertu a následně nabízena zájemcům jako putovní výstava k zapůjčení zdarma.

Projekt se skládá ze tří částí:
  • Diskuze na téma Co pro české země znamenalo vysídlení Němců? Vyrovnali jsme se se svou vlastní minulostí? Středa 2. listopadu od 18:00 hodin v kině BIO OKO, Františka Křížka 15.
  • Koncert smíření za účasti pamětníků vysídlení s výtvarnou instalací Josefíny Jonášové. Sobota, 5. listopadu od 19:30 hodin v kostele sv. Antonína, Strossmayerovo náměstí, Praha 7 - Holešovice
  • Výstava „Pod jednou střechou“ ukazující příklady přátelských vztahů mezi českými a německými rodinami, jež minulost nerozdělila, ale spojila. Výstava bude slavnostně zahájena v den Koncertu smíření a následně bude k vidění v Národní technické knihovně v Praze.
 
Vstup na všechny akce je zdarma.

PODPORA: