Svědkové lidskosti

Anotace výstavy

Výstava Svědkové lidskosti s podtitulem Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 – 1945 přibližuje osudy deseti lidí z křesťanského prostředí, kteří se postavili nacismu. Jedná se o pět kněží, dvě řeholnice a tři laiky, z nichž se nikdo nedožil konce války. Zemřeli v koncentračních táborech nebo byli popraveni. Výstava si klade za cíl připomenout jejich památku a zároveň památku všech ostatních sudetoněmeckých odpůrců nacistického režimu a rovněž má být impulsem pro další bádání k tomuto dosud málo zpracovanému historickému tématu. Německá verze výstavy byla poprvé prezentována v září 2016 ve Würzburgu u příležitosti blahořečení P. Engelmara Unzeitiga. V českém prostředí výstava poprvé uveden 25. 2. 2017 do Emauzském klášteře, kde byla k vidění do 31.3.2017. Od dubna 2017 bude putuje po celé České republice za podpory Nadace Hannse Seidela a Česko-německého fondu budoucnosti. Výstava je zacílena především na laickou veřejnost, během jejího putování bude zvláštní pozornost věnována i středoškolským studentům.

Vznik výstavy podpořily tyto organizace:

• Česká biskupská konference
  • Arcibiskupství pražské
  • Verband der Diözesen Deutschlands (VBB)

Katalog k výstavě

K naší výstavě nabízíme také doprovodný katalog.

V tomto katalogu jsou formou fotografií a textů vyprávěny biografie deseti osobností, na které je výstava zaměřena. K bližšímu pochopení samotné historie slouží úvodní esej a zároveň první kapitola, které nám pomohou lépe porozumět kontextu doby.

Katalog je v českém i německém jazice a za cenu 250,- Kč je k mání v kanceláři Sdružení Ackermann-Gemeinde na adrese Vyšehradská 320/49, Praha 2.

V případě zájmu je možné katalog zaslat poštou.

Doprovodné akce

Vernisáž výstavy v Brně

03.04.2017 15:27
Rádi bychom Vás pozvali na vernisáž výstavy Svědkové lidskosti – Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 – 1945, která se bude konat ve čtvrtek 6. dubna  2017 od 16:00 v kostele sv. Jakuba v Brně (Jakubské náměstí). Vernisáž zahájí brněnský pomocný...