KNIHA VZPOMÍNEK

Sestavujeme "knihu vzpomínek" na Mons. Toniho a proto bychom potřebovali i Vaši pomoc. Vyzýváme Vás všechny, abyste nám napsali příhody a vzpomínky, které bychom mohli zveřejnit. Za tímto účelem využijte, prosím, náš online formulář nebo vzpomínku můžete zaslat na e-mailovou adresu: praktikant@ackermann-gemeinde.cz.

I když už nebudeme moci přivítat Mons. Antona Otte, nezmizel z našich životů. Spíše máme dojem, že oči tohoto společníka na nás stále laskavě hledí a že jeho život k nám promlouvá. Kéž se z jeho osoby poučíme a inspirujeme, zvláště v těchto těžkých časech.

Mons. Anton Otte zemřel 29. prosince 2021 v Scheßlitzu u Bamberku. Lze ho označit za "základní kámen" německé Ackermann-Gemeinde a českého Sdružení Ackermann-Gemeinde. Jako německý Čech zažil na vlastní kůži strastiplnou česko-německou historii. Poselství smíření se mu vepsalo do srdce. Během svého života se mu podařilo proměnit rány způsobené zlobou v přátelství a nový začátek.

Na jeho počest byla 7. ledna v bamberské katedrále uspořádána slavnostní zádušní mše. Pohřební mši sloužil pražský kardinál Dominik Duka za účasti mnoha čestných hostů a kázání se ujal bamberský arcibiskup Ludwig Schick. Mons. Anton Otte byl pohřben na bamberském hřbitově.

8. ledna jsme se s ním rozloučili slavnostním requiem v bazilice svatého Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Bohoslužbu sloužil pomocný biskup pražský Václav Malý. Mezi účastníky byli diplomaté, politici a samozřejmě přátele a blízcí.

Na česko-německé konferenci mnozí postrádali jeho laskavost, jeho přítomnost a jeho slova. Umírání patří k životu - ostatně to dokazuje i kniha "Ackermann z Čech", podle níž má SAG svůj název. Knihu napsal člověk, který truchlí po své zesnulé ženě. Truchlení je proces, který může trvat velmi dlouho. Tato cesta se však vyplatí, protože po fázi ztráty truchlící často zažívají, že zesnulý milovaný člověk je jim novým způsobem blízký a stává se jejich vnitřním společníkem. To odpovídá křesťanské víře, protože náš "Bůh není Bohem mrtvých, ale živých" (Lk 20,38).

Proto jsme přišli s nápadem představit v každém ze čtyř letošních čísel IL jednu etapu jeho života a společně prožít "rok smutku a vzpomínek". Činíme tak na základě vzpomínek, které nám napsali lidé, kteří s ním byli spojeni. Více se dočtete v knižním rozhovoru Josefa Beránka Vzdálená Evropa? / Fernes Europa?, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad.