Česko-německá letní jazyková škola v Melchiorově Huti

28.08.2020

Myslím, že to mohlo být tak v roce 2017, ještě za mého studia v Berlíně. Tenkrát mě navštívila Amálka Kostřížová a při povídání u kávy jsme přemýšlely nad tím, co bychom mohly s Junge Aktion a Spirálou dělat. Nebylo by špatné zaměřit se více na cizí jazyk, říkala jsem jí. Shodly jsme se na tom, že by to i pro účastníky mohlo být zajímavé a užitečné, a tak se z ničeho nic zrodil nápad na realizaci česko-německé letní jazykové školy. Já jsem se pak sice už aktivně na její přípravě nepodílela, ale Amálka proměnila naše slova v činy a hned v létě 2018 se uskutečnila první letní škola češtiny a němčiny v Melchiorově Huti poblíž Plzně. Tenkrát jsem bohužel nemohla být u toho, ale z povzdálí jsem si říkala, že si ji příště nesmím nechat ujít! Přesto, že jsme na jaře roku 2020 měli všichni jiné starosti, podařilo se i druhou letní školu v srpnu 2020 uspořádat. A já byla konečně u toho!

Nebudu přehánět, když řeknu, že to byl nejhezčí zážitek mého letošního léta. Jako lektorka jsem vždycky dopoledne trávila s milými studenty němčiny, kteří byli neuvěřitelně motivovaní. I ostatní lektorky, které připravily kurz češtiny, měly z účastníků podobný dojem. 
A každé odpoledne jsem se podivovala nad tím, jak jednoduše a přirozeně česko-německý dialog funguje. Coby historička a nadšená studentka jidiš jsem si mohla splnit svůj sen: uspořádat workshop o jidiš. Přitom bylo jasně vidět, jak jsou různé jazyky, kultury i lidé propojeni. 
Atmosféra byla zkrátka uvolněná a přátelská, ať jste se zrovna učili novou cizí řeč, nebo klábosili večer u piva. Doufám, že se mi zase brzy poštěstí účastnit se podobných projektů.

Atmosféra byla zkrátka uvolněná a přátelská, ať jste se zrovna učili novou cizí řeč, nebo klábosili večer u piva. Doufám, že se mi zase brzy poštěstí účastnit se podobných projektů.

(Eliška Pekárková)