Česko-německé letní setkání

31.08.2021

Na začátku srpna se konalo tradiční česko-německé letní setkání. Přečtěte si jak probíhalo očima účastnice Terezky, které tímto děkujeme za postřehy. Za finanční podporu moc děkujeme DTZF a Go East.

 Na začátku srpna se v Praze konalo týdenní setkání Česko-německé mládeže, které organizovala Spirála SAG pod vedením Marie Králové a jejího týmu. Tématem byla Ochrana životního prostředí s heslem ,,Udržitelná Evropa''. Program byl nabitý zajímavými přednáškami, workshopy, výlety, ale nechyběly ani hry či práce na farmě! Takže se účastníci rozhodně nenudili. A celá akce byla završena účastí na oslavách 75. výročí založení organizace Ackermann-Gemeinde na Vyšehradě.

Setkání bylo započato hrami, aby se účastníci z české i německé strany lépe poznali.

Parta, která se ten týden sešla byla velice přátelská a všichni si sedli. Takže celý týden byl nesen v dobré náladě a s úsměvem na rtech.

Každý den nás provádělo Stacio, díky kterému jsme se mohli zamyslet nad tématy, nad kterými se v běžném životě vůbec nepozastavujeme. A ať už pěvecky nadaní či ne také jsme zpívali písně.

Týden byl zahájen přednáškou na téma Zero Waste, kde nás paní Jana z BezObalu obeznámila s tímto tématem. Srovnala ČR x Německo, kolik odpadu ročně vyprodukujeme a ukázala nám alternativy. Jako například bezobalový obchod.

Ten samý den jsme navštívili člena Zelených, který nám řekl něco o České politice a Žižkově.

V úterý jsme si zajeli na kolech do nedalekých Černošic a někteří se i zchladili ve Berounce.

Ve středu jsme si poslechli dojemný příběh bezdomovce Romana, který je už 7 let na ulici. Ten nám ukázal Prahu z jiného úhlu.

Ve čtvrtek jsme se trošku zapotit díky fyzické práci na Bio farmě Svobodný statek na soutoku (o.p.s.), takže pokud si od nich koupíte mrkev či cibuli, tak je velká pravděpodobnost, že nám prošla pod rukama. Práce však nebyla zase tak namáhavá a dostali jsme oběd i s výborným dezertem. Farma je součástí jediné Camphillské komunity v ČR. Camphillské komunity jsou tvořeny statkem, provozujícím samozásobitelské biodynamické zemědělství, a zároveň poskytují ubytování a péči osobám se zdravotním handicapem, především mentálním.

V pátek už začaly oslavy výročí založení organizace Ackermann-Gemeinde. Součástí programu byla vyjížďka lodí po Vltavě. Kde se sešel stejný počet lodí, jako je počet států EU. Později večer byl koncert vážné hudby.

V sobotu ráno se konala mše v kostele sv. Petra a Pavla a pak program na Vyšehradě. Kde jsme se mohli zúčastnit přednášek, zahrát hry a nechybělo ani občerstvení.

V neděli už jsme se bohužel museli rozloučit.

Akce se mi velice líbila. Šlo vidět, že si na ní organizátoři dali záležet. Nechyběl ani překlad z němčiny do češtiny a obráceně. Jediné co akci kazilo, bylo počasí. Celý týden nám pršelo.