Letní setkání mládeže v Landshutu

22.10.2019

Retrospektivně jsem pak vděčný sestře za to, že mě přesvědčil, abych se zúčastnil letního týdne akce AG Young Action, se kterou byla vždy zapojena. A bylo to prostě skvělé!
Letní týden se konal ve stejnou dobu jako německo-české dny setkání komunity Ackermannů v Landshutu. Jejich mottem je "Evropa 1989-2019, odvaha do budoucnosti". byl také náš program. Týden jsme pracovali na tomto tématu, mluvili jsme o tom a také jsme diskutovali. Ať už mladí (14) nebo "staří" (26), ať už němečtí nebo čeští (nebo slovenští, Schwytzerdütsch, francouzština, ruština, ...), každý z 35 účastníků byl velmi nadšený z workshopů na toto téma ,
Většinou to začalo ráno ráno kontemplativním Statio, které nás mentálně připravilo na celý den. Pak se ukázalo, jak dobře se hudba může spojit: Vrchol obsazení dvou klarinetů a flétn, tří kytar a houslí s klavírem nechal každý zapomenout na ranní únavu s magickou melodií. Každý den existovaly různé projekty, které nás měly přiblížit k tomuto tématu.
Vzrušující byla přednáška zástupce CSU dr. Klaus Rose o čase a důvodech pádu Berlínské zdi, které nám byl schopen popsat zvlášť živě, protože se tehdy tehdy zabýval německo-českými vztahy a byl svědkem událostí té doby.

Společně jsme se podívali do budoucnosti na přednášce slovenského delegáta mládeže Dominika Porvažníka. Nejen, že hovořil o každodenní práci v OSN, ale také s námi mluvil o nezbytných politikách nadcházejících let a mohl nám také poskytnout důležité rady pro osobní, soukromý život.

Ale letní týden to v žádném případě nebyl. Dokázali jsme něco vymyslet pro ostatní v takzvaných kreativních pracovních skupinách (s poněkud zkrácenou zkratkou KAK). Ať už pěvecký sbor, projektový papír, servisní příprava nebo lov lovců pro menší děti Plasto Fantasto, každý byl schopen přispět svými nadáními.

Ale také pro nás bylo připraveno mnoho aktivit: Takže jsme se účastnili (mnohem obtížnějšího) lovu skrz všechny Landshut, což bylo hodně legrace. Některé skupiny se však postavily proti svým limitům, a to bylo tehdy, když to technologie nechtěla tak, jak chtěla. Přesto jsme se toho hodně dozvěděli o architektuře a kultuře města.
Další den jsme soutěžili konkurenčně s ostatními týmy ve speciální "Olympiádě". Úkoly, které v kreativitě nelze překonat, byly hodně zábavné a v mém případě také způsobovaly bolesti zad na tři dny; účastníci ANO pravděpodobně mají podezření na všechny, což není příliš populární disciplína, za kterou lze dlužit. Nesmíme zapomenout také na nespočet malých her, které budovaly týmového ducha.
Vrcholem byla společně připravená služba v pátek ráno. Připojilo se tam mnoho účastníků; bohoslužba zodpovědná za ranní zpěv doprovázela hudbu hudebně, Němci a Češi pořádali čtení a na přímluvu mohli být před oltářem při přípravě obřadu přivezeny vyprodukované plakáty snů.
Kromě toho jsme se účastnili programu komunity Ackermannů a byli tam, mimo jiné, vysoce řečníci, kteří jsou ve skutečnosti známi pouze z televize, v osobním rozhovoru. Slyšeli jsme tedy vzrušující přednášky prezidenta ZdK prof. Dr. med. Dr. Thomas Sternberg a možná (snad) budoucí český prezident Šimon Pánek.
Obecný program byl velmi dobrý, ale nejlepší na tom byl důvod, proč jste sem přišli, něco jiného. Pro profily našich novin jsme se zeptali ostatních účastníků, co se jim nejvíce líbilo. Že odpovědi byly téměř vždy velmi podobné, podle mého názoru žádná náhoda. Pro seznámení se s milými lidmi bylo znovu vidět staré přátele a zažít soudržnost a komunitu. Jak jsme odlišní, můžeme se zapojit se všemi a dobře se všemi. Každý byl svým způsobem jedinečný, a tak komunitu nesmírně obohatil.

Organizační tým letního setkání