Česko-německý týden svobody V: Totgesagte leben länger

19.11.2021

Během našeho Česko-německého týdne svobody Vám přinášíme edukační podklady k revolucím roku 1989 v česko-německém prostoru.

"Každý rok vybereme osm nejlépe zpracovaných příběhů, které prohlubují vzájemné poznání mezi Čechy a Němci." Autoři obdrží ocenění Česko-německá novinářská cena.

Pokud tyto ceny nesledujete, chtěli bychom Vaši pozornost obrátit zpět - na minulý ročník. Oceněna byla Alexandra Mostýn za její článek pro TAZ, kam pravidelně píše o dění v České i Slovenské republice. Článek nese název Totgesagte legen länger (tedy Ti, kdo jsou prohlášeni za mrtvé, žijí déle).

"17. listopad 1989 přinesl zlomové události v moderních československých dějinách. Při příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu konfrontovala Alexandra Mostýn ve své reportáži pro německý deník taz vzpomínky pamětníků z obou táborů. Na listopadové události vzpomíná představitel disidentského hnutí Alexandr Vondra a také Ludvík Zifčák, tajný agent StB. Ten měl v průběhu demonstrace kamuflovat smrt jednoho z protestujících studentů. Ve své reportáži pracuje Alexandra Mostýn s prchavou a subjektivní pamětí, která si vzpomínky uzpůsobuje hlavně podle toho, aby nerušily obraz, který člověk sám o sobě má." - ČNNC

"Alexandře Mostýn se v její reportáži podařilo postihnout, jak se zásadní historické události proměňují v perspektivě jejich účastníků, zvláště těch, kteří se pokládají za jejich spolutvůrce." - Adam Černý pro ČNNC