CZ-DE Podcast projekt úspěšně za námi!

21.03.2021

Letošní velikonoční setkání Spirály a Junge Aktion se taktéž přesunulo do online prostředí. Jeho cílem bylo prostřednictvím rozhovorů s experty ověřit, zda-li i po 70 letech stále platí principy, na kterých Junge Aktion vznikla (1950). A hlavní metodou pro to byla tvorba podcastu.

Jak se ale takový podcast tvoří? A jak to všechno technicky zprostředkovat posluchačům, aby je to bavilo a zároveň zajímalo? 

Naše velikonoční setkání jsme začali v pátek 12.3. večer, kdy jsme se navzájem seznámili, ověřili naše zájmy a motivace v projektu a zjistili, co nás čeká. Druhý den jsme pokračovali: od  podcastového profesionála Franka Jounga z berlínského podcastu "Halbe Kartoffl" jsme se dozvěděli, na co si dát při vytváření zvukové nahrávky pozor, jak mluvit do mikrofonu, čeho se vyvarovat. Vyzkoušeli jsme si také na vlastní kůži několik aktivit, které nám téma přiblížily.  

Třetí den 14.3. jsme dostali příležitost mj. mluvit s reportérem Českého rozhlasu Plzeň, Stanislavem Juríkem. Jeho bohaté zkušenosti s vedením rozhovorů nám pomohli pochopit to, jak se ptát, abychom dostali kýžené odpovědi na naše téma, nebo jak se na rozhovor dobře připravit. Na závěr dne jsme si v týmech připravili otázky pro zvolené odborníky. Dostali jsme k nimi zároveň i zpětnou vazbu od pana Juríka a dobře vybaveni jsme se pustili "do terénu".

V úterý 16.3. se spustily první rozhovory pro samotný podcast. Dostali jsme příležitost hovořit s opravdovými experty z Čech i Německa, na témata Junge Aktion: lidská práva, Evropa lidí, křesťanské principy, Setkávání ve střední a východní Evropě A tak se k nám připojili např. zástupci Bavorského sněmu (Tobias Gotthardt, Gerhard Hopp), ředitelka české pobočky Amnesty International (Linda Sokačová), politolog Ústavu mezinárodních vztahů (Petr Kratochvíl), ředitel organizace Člověk v tísni (Šimon Pánek), "Paní Evropa" (Lisi Maier), ředitel Česko-německého Fondu Budoucnosti (Tomáš Jelínek), prezidentka mezinárodního festivalu Meeting Brno (Martina Viktorie Kopecká) a její kolega a sociolog (David Macek) a nebo ředitel Německé komise Justitia et Pax (Jörg Lüer). Každý z nich přispěl aktuálním komentářem a my mohli využít nově nabité dovednosti s vedením rozhovorů. Vznikl z nich audio záznam, který následně zpracujeme do podoby podcastu. 

Už teď vám ale chceme představit klíčové myšlenky, které během nich zazněly:

Křesťanské principy:

  • Přetavit utrpení v sílu je veliká cnost. Bylo to tak v roce 1950 a platí to bezesporu i dnes. 
  • Člověk by měl, pokud může, něco HODNOTného ve svém životě dělat (aby byl jeho život naplněný, smysluplný).  

Setkávání ve střední a východní Evropě:

  • Všechno začíná určitým setkáním, určitou myšlenkou. Když si toto uvědomíme, může se stát "setkávání" s dalšími lidmi naší univerzální "metodou", díky které mnohé věci pochopíme. 
  • Jedno setkání může znamenat to, že se "historie" zastaví, můžeme se rozhodnout, jak ji dál budeme "vyprávět". Každý má možnost naslouchat nebo vytvořit inkluzivní prostor pro ostatní.  
  • Když chceme porozumět české historii a studovat ji, nepůjde to bez znalosti německého jazyka.  
  • Existují dva druhy paměti: kulturní paměť (zachycená v knihách, učebnicích, na památnících) a komunikativní paměť (vyprávění pamětníků, rodinné vzpomínky). Důležité je oba druhy kombinovat a doplňovat si je, aby výsledná informace byla "barevnější". 

Lidská práva:

  • Na globální problémy nemůže fungovat národní recept.  
  • Proti zpochybňování základních hodnot je třeba aktivně vystoupit. Existují totiž hodnoty, které jsou nezpochybnitelné.  
  • Pravda a Láska zvítězí nad Lží a Nenávistí, jak říkal Václav Havel, je univerzální princip, ke kterému se můžeme stále vracet.

Evropa lidí:

  • Aktuálně je třeba si držet odstup, abychom brzy mohli zase držet pohromadě.
V pátek 19.3. pak začala fáze postprodukce. Od profesionálů jsme dostali zpětnou vazbu k proběhlým rozhovorům a tipy pro finální fázi střihu. Následující den jsme pak slyšeli od Ralfa Pasche (Rohnstock Biografien, Berlín) a Terezie Vávrové-Stiborkové (Antikomplex, Praha), jak se dá sesbíraný materiál využít. Jejich dobrá praxe a zkušenosti z minulých let nás inspirovali k tomu, jak se v oblasti orální historie více angažovat a také vedly k dlouhé diskuzi účastníků.

V neděli 21.3. jsme naše setkání zakončili zábavným kvízem, hovořili o naplnění našich očekávání nebo o tom, co jsme v projektu "sklidili". Zvláštní dík patří německému Ministerstvu vnitra za podporu projektu, který se díky tomu mohl uskutečnit. Velký dík také Christophovi Mauererovi za spirituální impulsy, kterými naše setkání doprovázel, dále Miladě Vlachové za tlumočení, a všem z organizačního týmu.