Výlet do Drážďan

28.11.2023

Po dopoledních oslavách Dne sametové revoluce, jsme v pátek 17. listopadu Juli, já a jedna dobrovolnice z Plzně nastoupily do autobusu a odjely do Drážďan. Po dopravních zácpách, prvním sněžení a rozsáhlých hraničních kontrolách jsme na místo ubytování dorazily až v  odpoledních hodinách. Tam už na nás čekala sestra dobrovolnice z Plzně a další naše kamarádka. 

Přestože se již stmívalo, vydaly jsme se společně na prohlídku města. Nádherná architektura Drážďan a známé památky jako Zwinger, Frauenkirche a Fürstenzug byly překvapivě snadno rozpoznatelné i za tmy. Nicméně vidět vše znovu v sobotu přes den a za pěkného počasí byl velký rozdíl. Navzdory současnému staveništi na vnitřním nádvoří na nás Zwinger udělal velký dojem a navštívily jsme také tamní interaktivní muzeum. Samozřejmě jsme prošly také kolem Frauenkirche, Semperovy opery a několika krásných parků. 

Oběd jsme si vychutnaly na břehu Labe a pak jsme se přes Augustův most vydaly do drážďanské čtvrti Neustadt. Tam jsme si prohlédly sochu Zlatého jezdce. Protože byla trochu zima, byly jsme vděčné za možnost navštívit bleší trh a příjemnou kavárnu. Večer jsme si zašly na večeři a těšilo nás, že si můžeme opět objednat v němčině. V neděli jsme museli opustit byt poměrně brzy, a proto jsme se vydaly nejprve do starého města. S Juli jsme se v Drážďanech zdržely déle a po odjezdu ostatních jsme ve dvou navštívily Kunsthof-Passagen. Domy tam vypadaly opravdu zajímavě a my jsme měly pocit, že jsme teď viděly tu "hipsterskou" část Drážďan. Cestou zpět směrem ke Starému městu jsme ještě minuly český konzulát a budovu Jenidze. Ta nás trochu zmátla a teprve díky pátrání jsme zjistily, že se jedná o starou továrnu na cigarety ve stylu mešity. V době výstavby se totiž v centru Drážďan nesměla stavět žádná tovární budova, která by byla takto rozpoznatelná. Dnes se uvnitř kopule nachází restaurace. V tento den bylo krásně podzimní počasí a Drážďany zářily místy téměř stejně zlatě jako Praha. Navíc jsme viděly několik duh a fantastický západ slunce, než jsme se spoustou nových dojmů nastoupily do autobusu zpět do Prahy.