Velikonoční setkání Junge Aktion

16.04.2024

Společenství, diskuse, reflexe a oslavy. Hesla, která vystihují charakter Velikonočního setkání JAG a Spirály 2024. Od středy 27. března do velikonočního pondělí 1. dubna se v Rohrském klášteře sešlo přibližně 20 mladých lidí z Německa a České republiky, aby společně prožili Svatý týden a Velikonoce.

Letošním tématem byl populismus v Německu, České republice a na Slovensku. Dr. Kai-Olaf Lang z berlínské nadace Stiftung Wissenschaft und Politik přednášel o tom, co je to populismus a jak ho lze rozpoznat, a hovořil jak o odborném chápání tohoto pojmu, tak o konkrétních příkladech z politiky, zejména z České republiky. Pozvání do Rohru přijali i další dva řečníci, kteří se podělili o své osobní zkušenosti: Wolfgang Ehrenlechner, okresní předseda strany Bündnis 90/DIE GRÜNEN v okrese Berchtesgadener Land, a Martin Panten (SPD), který měl a má zkušenosti s populisty jako starosta. V diskusních kolech měli účastníci možnost klást otázky a diskutovat o populistických tendencích v politice nejen ve střední Evropě.

Abychom překročili rámec diskusí a přednášek a mohli téma aktivněji realizovat, byla na programu také simulační hra "Rohrer Kongress". Tato hra se soustředila na populistickou stranu, se kterou se ostatní politické jednotky musely vypořádat. V různých "plenárních zasedáních", která se konala v průběhu několikadenní velikonoční konference, měli účastníci možnost sami si vyzkoušet argumentační strategie populistických jednotek a naučit se, jak jim čelit.

Důležitou součástí setkání v Rohru byl samozřejmě také duchovní program, jako například účast na bohoslužbách, vigilie od Zeleného čtvrtka do Velkého pátku nebo společná křížová cesta. Účastníci tak měli příležitost k odpočinku, jak se v svátečních dnech sluší a patří. Na rozdíl od předchozích let nabídlo letošní setkání také alternativní program k bohoslužbám pro lidi bez katolického vyznání.

Po velikonoční liturgii se na schodech kláštera rozezněl radostný zpěv s kytarovým doprovodem a oslavy trvaly až do časných ranních hodin. Radostný duch vzkříšení byl zakončen závěrečnou oslavou v neděli večer. Děkujeme všem, kteří přijeli do Rohru, a doufáme, že se brzy opět setkáme.