Jarní setkání Spirály 2022

17.02.2022

Jarní setkání Spirály 11. - 13.2.2022

Minulý víkend se uskutečnilo již tradiční Jarní setkání Spirály v Ústí nad Labem, tentokrát na téma Hranice. Téma bylo vybráno tak, aby korespondovalo s tématem každoroční konference Sdružení Ackermann-Gemeinde, které jsme se celou sobotu také účastnili.

V pátek po příjezdu účastníků jsme se pomocí předem připravené hry zabývali tím, co pro nás znamenají hranice - zdi. Krátké texty o nejznámějších zdech světa nám objasnily historický a geografický kontext. Zůstalo nám pak dost prostoru pro vzájemnou výměnu o hranicích - zdech, které si vytváříme my sami. Překvapilo mě, jak moc jsme v diskusi mohli jít do hloubky i přesto, že jsme se všichni navzájem neznali. Po pozdní, ale skvělé večeři z místní pizzerie jsme první večer zakončili hraním deskových her.

V sobotu ráno jsme se ihned po snídani vydali do nedalekého hotelu Clarion na konferenci SAG. Panelová diskuse a následná kolečka s referentkami a referentem byla díky tomu, že referentky vzešly z řad obyčejných žen (učitelka, herečka, koordinátorka), neuvěřitelně obohacující. Po obědě si účastníci konference mohli vybrat mezi návštěvou ústeckého muzea, kde byla nedávno otevřena dlouho očekávaná výstava "Naši Němci" nebo kvízem, který jsme si speciálně pro tuto příležitost jako mládežnický spolek SAG připravili, popřípadě mohli navštívit obojí. "Teda, tohle bylo to nejlepší, co jsem kdy na konferenci SAG zažil!" prohlásil bezprostředně po kvízu a suverénní výhře svého týmu bývalý jednatel Ackermann-Gemeinde Matthias Dörr. Na to můžeme jedině odpovědět, že nám bylo ctí se konference takto zúčastnit a rádi připravíme kvíz i na další společné události.

Večerním programem bylo divadelní představení "Hrdinství", které jsme zhlédli v krásném sále Hraničář. Je vidět, že organizátoři dbali i na ty nejmenší detaily. Mladí lidé z dramatického kroužku Ježkovy voči ZUŠ v Plané nám během 45minutového představení předvedli různé formy hrdinství během Protektorátu Čechy a Morava. I přes nízký věk předvedli špičkové profesionální představení, jak nám po hře potvrdila herečka Sarah Haváčová. Asi největším šokem pro mě byl fakt, že představitel hlavní role se kvůli nemoci původního herce o svém angažmá dozvěděl ve čtvrtek a během dvou dnů se zvládl naučit veškerý text. Klobouk dolů!

Poslední den konference jsme během snídaně zreflektovali uplynulé dva dny a celé setkání zakončili krásnou společnou mší v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Po obědě jsme se smutně rozjeli do všech koutů (nejen české) republiky a už se nemůžeme dočkat další akce!