Noc kostelů 2023

06.06.2023

V pátek 2. června 2023 se v rámci akce Noc kostelů otevřely zájemcům dveře mnoha kostelů po celé České republice. Akci, která se letos konala pod heslem "Neboť den střídá noc, ale žádná špatnost nezvítězí nad moudrostí", zahájil v podvečer v kostele Panny Marie a svatého Kajetána český arcibiskup Jan Graubner. Výběr zúčastněných kostelů byl letos širší než kdykoli předtím - zúčastnilo se ho přes 1800 kostelů, kaplí a modliteben z celé České republiky.

Program byl velmi pestrý, takže si každý návštěvník našel něco pro sebe. Kromě mší svatých a komentovaných prohlídek se návštěvníci mohli těšit také na koncerty, besedy a výstavy. V Praze bylo možné ten večer navštívit řadu oblíbených cílů, jako je katedrála svatého Víta, Mikulášský chrám nebo Týnský chrám, zcela zdarma. Německy mluvící komunita v Praze pozvala v rámci Noci kostelů návštěvníky také do kostela "Svatého Jana Nepomuckého na skále" na rozsáhlý program s četným hudebním doprovodem. Mezinárodní pěvecký sbor zazpíval písně z celého světa, Linda Sítková zahrála něco na varhany a Malostranský komorní orchestr předvedl také skladby ze svého repertoáru.

Již v roce 2009 se v Brně konala první Noc kostelů. Od té doby se akce koná každoročně v mnoha různých městech po celé České republice, ale i v mnoha dalších evropských zemích.

Již nyní se těšíme na další Noc kostelů v příštím roce!