Občanský festival v Berlíně

12.09.2023

Muž na chůdách mávající vlajkou Česko-německého fondu budoucnosti na pražském hlavním nádraží se nevidí každý den. Tohle musí být to pravé místo pro mě, pomyslela jsem si, když jsme s Juliane 9. září ráno nastoupily do kulturního vlaku směr Berlín, byly jsme velmi natěšené a těšily se na cestu i na celý den. O necelých 15 minut později jsme už seděly na podlaze posledního vagonu a poslouchaly unplugged koncert české skupiny MYDY. Atmosféra byla opravdu výjimečná a poté, co jsme si prošly program, jsme se vydaly do dalšího vagonu. Tam interkulturní kabaret "to téma" zábavnou formou představil
česko-německé vztahy. Julianiny ani moje znalosti českých-německých vztahů a s nimi spojených zasvěcených osob ještě na některé vtipy nestačily, takže jsme se na sebe občas tázavě podívaly, ale celkově jsme se i tak hodně nasmály.

Poté nás hlad zahnal zpět na naše místa, kde jsme si bohužel lítostí uvědomily, že jeden ze
tří chodů, výborný drobenkový koláč, skončil na podlaze a pod podrážkou mé boty. Ale podávané jídlo chutnalo velmi dobře a po autorském čtení Jaroslava Rudiše jsme byly překvapeny, jak rychle cesta vlakem uběhla.

Byly jsme součástí průvodu z berlínského nádraží do prezidentské zahrady a opět na nás zapůsobila atmosféra a energie všech přítomných. Když jsme konečně dorazily k paláci Bellevue, opravdu jsme se těšily na slavnost, která se zde konala.

Vysoké teploty sice trochu unavovaly při prohlídce obrovského areálu, ale zároveň umožnily uspořádat aktivity na oslavu výročí Česko-německého fondu budoucnosti, jako byl například horkovzdušný balón s připevněným akrobatem. U českých-německých stánků jsme vedly zajímavé rozhovory s lidmi reprezentující své regiony a také jsme získávaly další české kulinářské dojmy, například s kouskem medovníku. Později odpoledne jsme zažily skvělý program a reprezentovaly stánek Sdružení Ackermann-Gemeinde.

Trochu vyčerpány, ale s neuvěřitelným množstvím nových dojmů jsme se pak vydaly zpět na berlínské hlavní nádraží. Ve vlaku zpět do Prahy nás čekala ještě rozmanitá nabídka zábavy, zejména té hudební. Plánovaný příjezd do Prahy byl v 1.45, proto jsme za zvuků DJ v posledním vagonu oslavily mé narozeniny. Celkově to byl pro mě a Juliane opravdu nabitý den, na který vzpomínáme s láskou.

Pia