brněnská konference "Dialog uprostřed Evropy", Brno, 22.-24.03.24 

13.02.2024

Vážené dámy a pánové,

Společnost Bernarda Bolzana a Ackermann Gemeinde společně s Magistrátem města Brna srdečně zvou na XXXII. Brněnské sympozium "Dialog uprostřed Evropy", které se koná ve dnech 22.- 24. března 2024 v Brně. Téma zní:

Kam kráčí středovýchodní Evropa? Rizika a výzvy na prahu nové doby

Ruský útok proti Ukrajině v roce 2022 a náhlá změna geopolitické reality vyvolaly složitý proces změny způsobu myšlení. To platí zejména ve Spolkové republice Německo, která si uvědomuje nutnost zásadních reforem jak své vlastní role v EU tak i celé dosavadní politiky vůči východní Evropě. Od vyhlášení tzv. "Zeitenwende" (tj. bodu obratu) kancléřem Scholzem lze tento pojem vnímat zejména jako myšlenku aktivnější a zodpovědnější pozice SRN v Evropě, zároveň však také ochotu naslouchat svým východním spojencům. Přitom do sebe tento pojem čím dál více integruje současné krize, které souvisí s aktuální společenskou situací a sahají od klimatické krize přes důsledky pandemie, války a energetické krize až po krizi demokracie a kapitalismu.

Demokracie je stále více zpochybňována, prosperita je v ohrožení, probíhá deglobalizace a masivně roste nedůvěra mezi partnery ve střední a středovýchodní Evropě. Nabízí proces "Zeitenwende" historickou příležitost pro společné nastavení strategických politických a hospodářských koncepcí mezi Německem a Visegradskými zeměmi?

Jako již tradičně přispějí ke konferenci studenti v rámci esejistické soutěže s názvem "Lze ještě zachránit Západ?" Vítězové soutěže budou vyhlášeni v rámci 13. Evropské esejistické soutěže během konference.

Těší nás, že se sympozium bude konat v prezenční formě a rádi bychom Vás srdečně pozvali k účasti. Závaznou přihlášku vyplňte prosím co nejdříve, nejpozději však do 1. března 2024 online pod odkazem www.ackermann-gemeinde.de/dialog .

Dle podmínek sponzorů pro rok 2024 Vás žádáme o úhradu konferenčního poplatku ve výši 1300 Kč (studenti 900 Kč). Příplatek za jednolůžkový pokoj je 300 Kč. Pokud nevyužijete služeb ubytování, tak 500 Kč (studenti 300 Kč). Jedná se o podíl na nákladech za ubytování a stravování během konference.

Bližší informace k organizaci obdržíte spolu s potvrzením přihlášky.

Těšíme se na diskuze s Vámi

Matěj Spurný, předseda Společnosti Bernarda Bolzana

Albert-Peter Rethmann, spolkový předseda Ackermann-Gemeinde

Organizátoři
- Ackermann-Gemeinde (Mnichov)
- Společnost Bernarda Bolzana (Praha)
- Magistrát města Brna

Srdečně děkujeme zapodporu:

- Bundesministerium des Innern, für Bau und Heimat (Berlin)

- Česko-německý fond budoucnosti (Praha)

- Magistrát města Brno