SAG na Katholikentag - za Goethem do Weimaru

30.05.2024

Ve středu 29. 5. 2024 jsme nasedli před Emauzským klášterem do autobusu a spolu s naší výpravou vyučujících němčiny se vypravili směr Erfurt. Cílem byl totiž erfurtský Katholikentag - ověnčený naším vlastním programem, věnovaným právě učitelkám německého jazyka. Snažili jsme se jej sestavit tak, aby naše účastnice měly příležitost načerpat inspiraci, získat nové perspektivy a do škol se navrátit s občerstvenou myslí. Pokusili jsme se o to prostřednictvím kulturního programu, workshopů a přednášek - a nakonec zprostředkováním kontaktu mezi učitelkami samotnými.

Druhý den jsme se vypravili do Weimaru, kde jsme se rozhodli seznámit s městem a jeho kulturním odkazem. První ze zmíněného jsme našim účastnicím a přítomným členům Spirály zprostředkovali skrze "escape game" - outdoorovou hádankovou hru, která za pomoci různých hříček provedla hráče po centru města.

Odpoledne jsme navštívili Klassik Stiftung Weimar. Dostali jsme tak možnost prohlédnout si dům, v němž J. W. Goethe strávil padesát let života - v němž pracoval, tvořil - jímž žil. Výkladem nám byly přiblíženy význam a funkcionalita jeho prostor a zároveň tak osoba Goetheho samotného. Po prohlídce domu a přidruženého Goethe-Nationalmuseum jsme se vydali triádu zakončit do parku, kde stojí Goetheho Gartenhaus. Jde o inspirativní místo obklopené množstvím památníků a nádhernou přírodou - jako dělané pro vstřebání všeho, co se naše výprava za celý den dozvěděla.

Večer po návratu, stejně jako během volných bloků programu, zamířily naše účastnice na Katholikentag. Město Erfurt žije - a my s ním!