Silvestrovské setkání JA 2022

17.01.2023

O prázdninách jsem se účastnila jazykové letní školy v Litoměřicích a vzhledem k úspěchu této akce jsem se rozhodla, že bych ráda prožila Silvestra podobným způsobem. Od této akce jsem měla vzhledem k předchozí zkušenosti velká očekávání, která byla bez pochyby naplněna a znovu odcházím obohacená o nové znalosti a zážitky, které jsem mohla prožít s příjemnými lidmi.

Celým setkáním nás provázelo téma "Mladí lidé a politika ve střední Evropě," na které jsme měli připravené zajímavé aktivity. Už hned první den po společném přivítáni jsme se přesunuli k otázkám, které byly na toto téma připravené a ve skupinkách jsme vedli krátké česko - německé diskuse. Za naše odpovědi jsme byli odměněni štamprlí sladkého sirupu.

Během pobytu jsme měli možnost absolvovat spoustu zajímavých přednášek, dokonce k nám zavítal i na své narozeniny (29.12.) spisovatel Michal Hvorecký, který nám díky svým znalostem poskytl úvod do dané problematiky. Zbytek dne jsme strávili oddychovými aktivitami, ať už kreativními, pohybovými (při žonglování) anebo studiem českého a slovenského jazyka. Na večer jsme vyrazili do centra Bratislavy, kde jsme se na chvíli stali detektivy a pomocí daných indicií jsme pátrali po skrytém vrahovy. Cestou za indiciemi jsme narazili na spoustu krásných míst, kde jsme poznali kouzlo nočního města. Po dokončení úkolu jsme byli rádi, že jsme se mohli vrátit do teplé místnosti, kde na nás čekal pop kvíz.

Další den nás čekala výzva v podobě hry, kdy jsme společně čelili celosvětové pandemii. Ačkoli domlouvání nebylo vždy jednoduché nakonec se nám podařilo společnými silami problém vyřešit. Tento den nám také ozvláštnila přednáška od známé herečky a političky Magdalény Vašáryové a politologa Gregorije Mesežnikova. Tady bych chtěla vyzdvihnut úžasný překladatelský výkon od naší překladatelky, která nás provázela všemi přednáškami a mohla se tak jak německá, tak česká skupina zapojovat do diskuse.

Po náročném a výživném dni jsme se opět vrátili k odpočinkovým aktivitám, po kterých nás čekala poslední přednáška od novinářky Zuzany Hallové, která nám představila společnost Marena zabývající se integrací cizinců do slovenské společnosti. Po skončení této přednášky vystoupili z našich řad dva ukrajinští účastníci, kteří měli možnost se vyjádřit k jejich situaci prostřednictvím zodpovídáním našich dotazů. Následně jsme zamířili opět do města, kde se někteří zúčastnili benefičního silvestrovského běhu na podporu salesiánského střediska. Ostatní si mezitím užívali procházky Bratislavou v denním světle.

Jelikož rok 2022 se pomalu blížil ke konci, bylo třeba začít s přípravami na silvestrovskou oslavu. Při přípravách jsme si užili spoustu srandy. No kdo by čekal, že se od zdobení a posouvání stolů přesuneme k rychlokurzu společenských tanců. A proč zrovna společenské tance? Po převlečení do krásných šatů a obleků jsme zamířili do nazdobeného sálu, kde si každý vylosoval tanečního partnera a společným valčíkem jsme zahájili silvestrovskou party. Nechyběl nám ani ohňostroj, přestože nebyl náš. Když jsme se později přesunuli na prostranství před hotelem, měli jsme ohňostroje z okolí jako na dlani. Společně jsme tak s praskavkami a šampaňském v ruce odpočítali příchod nového roku.

Na závěr bych chtěla dodat, že jsem vděčná, že jsem tímto způsobem mohla zakončit rok a zároveň získat zážitky, na které budu dlouho vzpomínat.

Lenka Urbanová