Velikonoční setkání Spirály a Junge Aktion

04.05.2022

Byl jsem osloven abych napsal krátký článek o tom jak vypadalo z mého pohledu Velikonoční setkání JA v Rohru 2022, tak to úplně nevím jestli věděli o co mě požádali 🙂. Po pěti hodinách spánku budíček včera Anglie-Brno, dneska je v plánu Brno- Rohr v Niederbayern. Vagon česká skupina jedoucí z Prahy sdílí s ukrajinsko-romskou skupinou, která je na hranicích německou policií vypakována z vlaku a typické zpoždění na jakoukoliv JA akci je na světě! Situaci ale zachraňuje Pepa Zelinka a Rainer. Jsme ubytováni v krásném klášterním gymnáziu sv. Jana Nepomuckého, tak známého všem už z předchozích akcí organizace. S tématem Future for Europe, Europe for future nám začíná další a konečně po třech letech už dlouho vyhlížené Velikonoční setkání, Let's go!

Už nakousnuté téma Future for Europe bylo možná hlubší, a ještě více aktuální, než jsme si kdy mohli představit před válkou na Ukrajině. Ta byla také tématem jedné velmi živé a zapálené debaty, zejména ze strany hostů, kteří se skoro překřikovali o slovo, a tak nešlo při poslechu ani přivřít oči, jaká byla atmosféra v sále. Dalším už snad tradičním bodem programu byla simulace tentokráte Evropské rady moderovaná, kým jiným než Michalem Vosinkem z Brna! Tam kromě tématu Ukrajiny byla na stole sedmadvacítky členských státu v podání česko-německých účastníků třeba Evropská armáda tvořena klony Arnolda Schwarzeneggra z finské fabriky, samozřejmě recyklace, klimatická změna a zelená energie. Některé konsenzuálnější návrhy nakonec celá Rada schválila a mohli jsme jít zase v klidu řešit i jiné méně důležité problémy. Dále na programu byla debata tří hostů na témata související s angažovaností mladých ve veřejném dění, kde jsme měli možnost v malých skupinkách dotazovat se hostů na témata jim blízká. Těmi byly činnost mladých lidí v OSN, přeshraniční spolupráce v Evropě a třeba i otázky východní Evropy z mozkovny Matthiase Melchera.

Nebojte se, nebyly to zase jenom odborné diskuze a hluboké debaty. Měli jsme i volnější program a čas na sport, který jsme využili pro hraní volejbalu, ale jízda na jednokolce byla s přehledem nejlepší. Velkým tahounem velikonočních setkání je samozřejmě duchovní program. Staciu- krátkému zamyšlení s náboženskou tématikou dominuje hudební projev s kytarou a dalšími hudebními instrumenty a písně z legendárního zpěvníku Banana. Hlavně tedy vypalovačky jako Meine Zeit a Můj Bůh je můj štít! Tradiční velkopáteční křížová cesta po okolí vesnice a samozřejmě mše svaté na Velikonoční svátky v nádherném klášterním kostele. Tento barokní skvost ocení i nevěřící účastníci, kteří pak mají dost času prohlížet nadčasovou architekturu při sobotní vigilii.

Na závěr nemohl chybět ples. Ten neztratil nic ze své noblesy, Spezi a výborné bavorské pivo teklo proudem, tančila se Stern-polka a táhlo se to hluboko do rána, no tak přeci vzkříšení se přeci musí oslavit pořádně ne, když je jenom jednou za rok!

Na závěr je jenom potřeba říci, že to, co bylo zase na Velikonocích úžasné jsou přátelské vztahy, které ani covid nerozdělí, jsou to nové tváře, které pokaždé kolektiv akce osvěží dalšími kamarádstvími. Zjištění, že s ostatními lidmi máme společné mnoho, i když nás zrovna jazyk rozděluje. Přeshraniční spolupráce ukazující nám, že Evropa je náš společný domov. Teď už jen zbývá poděkovat překladatelům Rainerovi a Lence, kteří vytvořili výborný zážitek i pro méně jazykově vybavené a v neposlední řadě děkuji týmu a Marušce Králové, kteří to pro nás perfektně připravili a bez nich by to nešlo!

Tak jo, já už jen řeknu, že tam možná cestou domů ukápla slzička a že se mi bude stýskat.

Jindřich Šikula