Výstava Naši Němci je již v plném proudu!

25.11.2021

Je nám velkým potěšením oznámit, že dlouho očekávaná výstava Naši Němci Collegia Bohemica otevřela v Muzeu města Ústí nad Labem přesně před týdnem!

"Výstava představí dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů. Bude si moci prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Návštěvník také získá představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Součástí výstavy budou též 3D modely exponátů, které budou prezentovány na dotykových obrazovkách, nebo též fragment tzv. Hořického pašijového filmu z roku 1896, prvního filmu natáčeného na našem území, který byl nedávno nalezen ve filmovém archivu v Madridu." - Collegium Bohemicum 

O jejím slavnostním otevření, přípravě v době pandemie i důležitých aktualitách se dočtete na stránkách Collegia Bohemica.

Vřele Vám návštěvu výstavy doporučujeme!

Vaše SAG