Zpráva: Jarní setkání Spirály 2023

20.02.2023

Když mi moje kamarádka navrhla, abych se účastnila jarního setkání Spirály v Olomouci obávala jsem mé neznalosti německého jazyka. Nakonec se, ale ukázalo, že mé obavy byly zbytečné.

Tato akce se konala od 11. 2 do 12. 2. Když jsem dorazila na místo ubytování, většina účastníků již byla na místě. Letmo jsem se seznámila s pár účastníky, ale pořádné seznámení nás teprve čekalo při večerních aktivitách. Při těch jsme se někdy myšlenkově i fyzicky zapotili, ale hlavně jsme se zasmáli. Řešili jsme téma mladí lidé, jako strůjci míru. Vše bylo přitom tlumočené členy Spirály z češtiny do němčiny a naopak.

Později večer jsme si již jen užívali vzájemné přítomnost a povídali si.

Druhy den v sobotu nás čekal hlavní program. Po snídani jsme vyrazili na konferenci Ackermann-Gemeinde probíhající paralelně se setkáním Spirály. Tam jsme si vyslechli panelovou diskuzi se zajímavými hosty na téma Evropa na rozcestí mezi válkou a mírem. Poté jsme měli možnost se i aktivně zapojit a spousty členů Spirály toho využila a ptala se hostů na věcné otázky. Následně jsme poobědvali v hotelu a odpoledne nás čekal volitelný program.

Večer se konala také velmi důležitá událost víkendového setkání a to oslava 10 let výročí od založení Spirály. Akce se konala v překrásném Arcibiskupském paláci. Byl zajištěn záživný program a výborné jídlo v podobě rautu a nadýchaného dortu. Já a další tři členové Spirály jsme akci započali hudebním vystoupením. Dále pokračovala debata se zakládajícími členy Spirály. Rozkrojil se dort a konal se přípitek. Na závěr večera jsem se zúčastnila hospodského kvízu, který přinesl další příležitost se dozvědět více o spolku a seznámit se s dalšími členy či přáteli Spirály.

V neděli nás před odjezdem čekalo ohlédnutí za celým pobytem a Stadt-rallye, která nám dávala možnost si prohlédnout nejznámější kouty Olomouce. Tím jsme úspěšně zakončili náš společný pobyt.

Alžběta Bendová