
Evropský sbor solidarity (ESC)
Naše sdružení každoročně přijímá mladé lidi z Německa, kteří by rádi poznali českou kulturu v rámci dobrovolné služby Evropského sboru solidarity (ESC). Přihlásit se může každý mezi 18 a 30 rokem. Na dobrovolníky u nás čeká různorodá práce od správy sociálních sítí, webových stránek, psaní blogových příspěvků až po pořádání akcí s celospolečenským přesahem. Na oplátku za to dobrovolník či dobrovolnice bude mít zařízené ubytování, dostane kapesné a možnost účastnit se kurzu češtiny.
Bližší informace k činnostem, poli působení dobrovolníků a také informace o tom, jak se přihlásit, naleznete kliknutím na tento odkaz.
Zkušenosti našich dobrovolníků:

S cílem objevit něco úplně nového, než jsem doposud poznala a vypořádat se tak s další životní výzvou, jsem se začátkem září 2021 vydala do Prahy. Naštěstí jsem měla možnost zúčastnit se Letního týdne 2021 v Praze a nasbírat tak již předem první kontakty.
A přece nával akcí a povinností přišel náhle: podzimní setkání Spirály v Brně, první Informační list, spousta příprav a organizace konference v Ústí nad Labem, další setkání... Seznam mých aktivit je poměrně dlouhý a musím říct, že všude jsem se naučila nové věci, poznala spoustu lidí, a dokonce jsem trochu mluvila česky. V uplynulých měsících jsem se dozvěděla více nejen o České republice, ať už jde o kulturu, historii nebo jazyk, ale také o dalších regionech v mé zemi.
Také jsem zažila, co znamená mezinárodní porozumění v praxi. Někdy může být opravdu frustrující, když si druhou stranou nerozumíte, o to je ovšem důležitější se o porozumění snažit. Proto například vždycky ocením, když mi někdo v kavárně na otázku "Mluvíte anglicky?" odpoví "Trošku" místo "Ne, nemluvím". Vždycky se to dá nějak zvládnout.
Aktivní účast členů a příznivců všech spolků v česko-německé síti na mě udělala dojem, zdá se mi jedinečná a dalece přesahuje rámec historie jako jednotícího prvku. Ačkoli tedy moje působení v roli dobrovolníka končí, těším se, že budu i nadále ve spojení s SAG a budu se zapojovat jako člen Junge Aktion.
Upřímně děkuji za krásné chvíle, skvělé zážitky a milé lidi, které jsem potkala v kanceláři, na akcích, během schůzek i po telefonu nebo e-mailu. Přeji vám vše nejlepší a doufám, že se opět uvidíme. Emilie
Hallo!

Jmenuji se Anne Wallusch a studuji eventmanagement. Od září 2020 jsem pracovala jako praktikantka pro Sdružení Ackermann-Gemeinde. Čas strávený s SAG byl skvělý. Naučila jsem se mnoho nových věcí. Napsala jsem komiks "Život svaté Ludmily," pomáhala jsem s organizací Česko-německé konference a učila jsem němčinu studenty ze středních škol. Bylo skvělé propojit víru s mou prací. Ale nejen akce byly pro mě přínosné, ale také práce s mými kolegy a členy z SAG. Společně jsme vytvořili skvělý tým, na který jsem se mohla vždy spolehnout. Každý pracoval na něčem, co ho bavilo a v čem vynikal a díky tomu jsme nasbírala mnoho zkušeností. Nyní je můj čas v SAG u konce. Od září budu studovat v Holandsku. SAG a hlavně moji kolegové mi budou chybět a doufám, že budu moci zase brzy přijet do České republiky. Doufejme, že už bez respirátoru...

Celý rok u SAG mě v mnoha ohledech obohatil. Mohla jsem si vyzkoušet, jak se od začátku vymýšlí a plánují různé akce, na které detaily si člověk musí při tom dávat pozor a jak se vytváří jednotlivé části programu. Zároveň jsem se naučila mnoho o PR a kolik dá člověku práce, než vymyslí i jednoduchý post na Facebook.Také jsem si vyzkoušela různé grafické programy a mohla jsem si zlepšit znalosti nástrojů v Office. Doufám, že jsem si také za ten rok vylepšila své softskills a získala jsem mnoho různých nových pohledů.
Mé nejhezčí zážitky jsou určitě ty z akcí, když člověk naplánuje všechny body programu. Sice je to hodně práce a stojí to mnoho nervů, než se naplánují všechny detaily, ale pak mám z toho o to větší radost, když se nějaká má idea prosadí. To mě bavilo. A také bylo vždycky prima, když jsem mohla na jednotlivých akcích poznat nové lidi. K tomu všemu jsem mohla být rok v Praze, což je skvělé město s mnoha památkami, ve kterém se dobře bydlí. Jen těžko ho budu opouštět. Nakonec jsem zde též mohla poznat spoustu neuvěřitelně milých lidí, například v kanceláři, kde jsme měli vždy dost vtipnou a uvolněnou atmosféru. Zvláště při našem tradičním pojídání nudlí! Na to budu dlouho vzpomínat.
Určitě. Dokonce si myslím, že jsou českoněmecké vztahy čím dál tím důležitější. Právě v nejistých časech, jako například v době pandemie koronaviru, je skvělé a uklidňující vědět, že na "druhé straně" je nějaký kamarád, která na vás čeká a povzbuzuje vás. Výroky, že "být nejsilnější znamená být nejsilnější sám" je v našem globalizovaném světě nesmysl. Vztahy mezi jednotlivými země mise musí navazovat a prohlubovat. A především je nesmíme považovat za samozřejmé. Jaké plány máš do budoucna? No, následující plán je, že budu studovat práva v Bayeruthu. Kromě toho chci v budoucnu samozřejmě často navštěvovat Prahu a účastnit se setkání Junge Aktion a Spirály!

Z tohoto roku si odnesu opravdu hodně. Nejen do svého pracovního, ale i osobního života. V kanceláři SAG jsem se naučil, jak organizovat různé akce a co všechno stojí za organizací stojí. Za tím, než se něco doopravdy koná. Mnohdy to není totiž vidět, když se člověk něčeho jen účastní. Kromě toho jsem se naučil v různých designových programech pro PR, což mě opravdu moc bavilo. Avšak to nejdůležitější, co jsem si ze svého praktika v SAG vzal, je, že komunikace je extrémně důležitá a bez ní to prostě nefunguje. To jsem se -někdy bolestně - musel naučit, ale na druhou stranu mě to posunulo dál. Ve svém osobním a sociálním životě jsem se pak za ten rok naučil, že musím být víc sebevědomý a že si prostě musím více věřit. A především si nemusím stále lámat hlavu nad tím, co si o mně ostatní myslí nebo říkají. Co si myslíš o českém jazyce, budeš se mu věnovat i nadále? Velmi mě bavila čeština. Na jednu stranu kvůli tomu, že v části Německa, ze které pocházím - Berlín a severní Německo - není moc rozšířená a baví mě mluvit nějakou řečí, která je vlastně tak vzácná. Nehledě na to, že mám rád jazyky, které jsou tak rozdílné od těch, jež jsem se do teď učil. Čeština byla skutečně mým prvním kontaktem se slovanskými jazyky. A pokusím se češtinu dále rozvíjet, jak nejvíce to půjde. Plánuji například během svého studia co nejčastěji navštěvovat Česko, abych si jazyk zlepšil, nebo alespoň udržel.
Celý rok v Čechách mě nesmírně bavil, a nakonec mám vlastně jen dobré a pozitivní zkušenosti. Jak s Českou republikou, tak se skvělými lidmi, které jsem zde mohl potkat. Především jsem rád, že jsem mohl potkat lidi ze Spirály na našich akcích a doufám, že se ještě na mnoha jejich dalších akcích potkáme! A také jsem měl milé kolegy v práci v Praze, což bylo skvělé. Ve svém životě předtím, než jsem se dostal k dobrovolnictví v SAG, jsem neměl s Čechami téměř nic společného a o Češích jsem nic nevěděl. Ale zjistil jsem, že jsou zde lidé velmi přátelští a otevření. Právě v tom, za co bývají Němci nejvíce kritizovaní - že jsou nezdvořilí nebo příliš chladní k cizím lidem, tam právě Češi bodují. Za všech okolností jsem vždy potkal někoho, kdo byl velmi přátelský a za chvíli jsem měl pocit, že ho znám už dlouho. Češi jsou vždy velmi přátelští a otevření k cizincům, což se mi na nich velmi líbilo.

Es fühlt sich an als sei es gestern gewesen, als ich meinen Vorstellungstext für die Informační-List geschrieben hatte. Darin wünschte ich mir für meine Zeit bei Ihnen, meinen Beitrag zum interkulturellen Austausch zu leisten sowie die tschechische Kultur und Mentalität kennenzulernen. Am Ende dieser drei Monate kann ich nun sagen, dass ich meine Ziele mit der Gemeinde, sowie persönlich erreicht habe. Durch meinen Freiwilligendienst konnte ich meinen Beitrag zu verschiedenen kleineren Projekten leisten und habe aktiv am Austausch zwischen Tschechen und Deutschen teilgenommen. In besonderer Erinnerung wird mir unser Jugend-Sommercamp Plasto-Fantasto bleiben, bei welchem ich als Teamler mitgewirkt habe. Zu sehen wie Kinder trotz Sprachbarriere zusammen arbeiteten, kommunizierten, Spaß hatten und sich Mühe gaben den anderen zu verstehen war besonders schön. Außerdem gefiel mir der Tag der offenen Tür in der deutschen Botschaft gut, der gezeigt hat, wie die beiden Nationen durch verschiedene Projekte und Organisationen auch in schwierigen Zeiten wie diesen eng zusammenarbeiten wollen. Persönlich hat mir mein Interview-Projekt, Unterschiede und Gemeinsamkeiten zwischen jungen Deutschen und Tschechen zu ergründen, sehr viel Spaß gemacht und ich finde es schade, dass nun nicht mehr Zeit war dies noch weiter auszuführen. Persönlich hat mir die Zeit gezeigt, dass ich trotz meines anderen beruflichen Hintergrunds Spaß daran hatte, Projekte anzugehen und zu realisieren. Auch der Austausch innerhalb der Gemeinde und die Jugendarbeit haben mir sehr gut gefallen. Gerne wäre ich noch ein bisschen länger geblieben! Durch den Austausch bei der Arbeit, aber auch in meiner tschechischen WG sowie beim Sport habe ich viel über die tschechische Kultur und Mentalität erfahren können und eigentlich nur positive Eindrücke gesammelt. Ich habe die Tschechen als überaus nette Menschen kennengelernt, die mir bei jeder Gelegenheit helfen wollten. Außerdem hatte ich das Gefühl, dass Menschen hier sehr dankbar sind für das was sie haben. Auch habe ich Tschechien ein wenig bereisen können und Karlsbad, Brno sowie verschiedene Höhlen, Berge und Wälder haben mir ein schönes Bild von dem Land geben können. Ich denke es wird nicht das letzte mal sein, dass ich Tschechien besuchen werde! Am Ende will ich mich auch nochmal besonders bei Verča, Anne, Anna, Maruschka sowie Amálka bedanken, die mich haben die Zeit bei der SAG genießen lassen. Sie haben für eine angenehme Büro Atmosphäre gesorgt und immer für einen guten Rat oder Spaß beiseite gestanden. Vielen Dank! Mnohokrát děkuji!